به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛ جلسه هفتاد و دوم "کمیته فرهنگی پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر"،پیش از ظهر امروز به میزبانی ریاست این کمیته و در ساختمان ستاد سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

در این جلسه که با حضور رییس ،معاون توسعه پیشگیری و معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور و اعضای کمیته که نمایندگان نهادهای مختلفی همچون وزارت علوم،نیروی انتظامی،وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و...  هستند ،گزارشی از مهمترین اقدامات هر یک از نهادها در طول سال و به عنوان دستور آخرین جلسه این کمیته در سال 97 ارائه شد.

دکتر قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور نیز در این جلسه ضمن تبریک حلول ماه رجب و آرزوی بهره مندی همگان از فضائل این ماه و با تبریک انتصاب مدیران جدید در سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر،فرصت جابجایی مدیران را فرصتی مقتضی برای بازنگری اقدامات صورت گرفته عنوان کرد و افزود:دوران پیشگیری به شکل "یکسان و کلی" گذشته است و در حال حاضر پرداختن به این مقوله بر اساس مورد و به تعبیری  به شکل "نقطه زنی" مد نظر است.

وی گفت همانگونه که زمینه هر یک از افراد در ابتلا به اعتیاد متفاوت است ،مثلا ممکن است کارگر برای فرار از فقر یا فشار کار و یا عدم نشاط اجتماعی گرفتار اعتیاد شود و یا دانش آموز در فضای مجازی فریب بخورد و  دچار اعتیاد شود؛ پیشگیری و درمان نیز برای هر قشر متفاوت است.

دکتر قبادی دانا  افزود : جوانی که لذت زندگی موثر،خیر رسانی به همنوع و طعم نشاط اجتماعی را نچشیده است به دنبال لذت های کاذب از مواد مخدر می رود.همچنین تعریف نشاط اجتماعی با شادی متفاوت است و منظور از نشاط اجتماعی ،لذتی است که بر اثر کار مثبت و احساس موثر بودن در جامعه به دست می آید.

رییس سازمان بهزیستی تاکید کرد: زمانی که هنجارهای صحیح در جامعه ترویج شود و تعبیر و تعریف موفقیت در زندگی تجملاتی، شاگرد اول بودن به هر قیمتی و .... تحریف نشده باشد، زمینه بروز اعتیاد خود به خود کاهش می یابد زیرا یکی از عوامل اصلی گرایش به اعتیاد ترویج نا امیدی در جامعه است که مقابل پیشگیری قرار می گیرد.

 رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن تاکید بر لزوم تغییر سبک زندگی در جامعه افزود: التزام به سبک زندگی ایرانی —اسلامی که مد نظر مقام معظم رهبری نیز هست، پیش زمینه قوی و محکمی برای پیشگیری از اعتیاد نیز هست.همچنین مداخلات اثر بخش،پوشش فعالیت گروه های پرخطر،اجازه بروز و ظهور فعالیت های جوانان در جامعه، توجه به ترویج و توسعه ورزش در کشور و.... می تواند راهکارهای ویژه ما در سال جدید برای کاهش و کنترل آسیب اعتیاد باشد.

وی در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد که فعالیت تمامی افرادی که به نظام اسلامی خدمت می کنند به نفع مردم و جامعه هدف باشد و رضایت پروردگار و شادی قلب نازنین حضرت ولی عصر(عج) را به همراه داشته باشد.